Przydatne informacje

Metoda MNRI® (S.Masgutovej)

O tej metodzie pracy z dziećmi dowiedzieliśmy się od neuropsychologa.
Po zebraniu informacji postanowiliśmy spróbować.
Ida pod koniec listopada, po diagnozie, którą przeprowadziła dr Svetlana Masgutova, była na tygodniowym turnusie, na którym pracowała z terapeutką 2-2,5 godziny dziennie, przy współpracy i pomocy Mamy, a dwa razy także Babci.
Po 2 tygodniach Ida pojechała na jednorazową sesję, na której Terapeutka ćwiczyła, a Mama pokazując zadaną pracę domową upewniała się czy dobrze wykonuje ćwiczenia, które przez kolejne 6 tygodni będzie sama kontynuowała z Idą (potem tydzień przerwy i dalej 6 tygodni pracy).

Z informacji zawartych na stronie Instytutu:

Program neurosensomotorycznej integracji odruchów metodą dr Svietłany Masgutovej, znany jest pod nazwą „Masgutova Method of Reflex Integration” (MNRI). Skierowany jest do osób z zaburzeniami w rozwoju psychoruchowym w celu pomocy w usprawnieniu ich fizycznego funkcjonowania oraz rozwoju poznawczego. Składa się z dwóch części – pierwsza to diagnoza schematów pierwotnych ruchów i odruchów, druga to korekcja, usprawnianie i integracja układu ruchu pierwotnego.

Celem programu jest uruchomienie naturalnych, genetycznych programów, w które wyposażyła nas natura, mechanizmów samoregulacji oraz wsparcie rozwoju różnych umiejętności poznawczych i uczenia się.

Zadaniem programu jest wspieranie procesu integracji odruchów w ramach funkcjonowania układu neurosensomotorycznego. Ten typ integracji przedstawia neurofizjologiczną i neurorozwojową podstawę optymalnego funkcjonowania motoryki (dużej i precyzyjnej) służącej kształtowaniu procesów umysłowych, nawyków zachowania i komunikacji, uczenia się oraz ogólnego rozwoju.

Brzmi to trochę zawile ale terapeutka w trakcie pracy z Idą odpowiadała na nasze pytania więc już trochę lepiej rozumiemy tę metodę.

Więcej informacji na stronach:
https://masgu.com/metoda/
https://masgu.com/publikacje/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *