Warto poczytać

TWOJE KOMPETENTNE DZIECKO

Jesper Juul to duński pedagog i terapeuta. Jego publikacje stały się przełomem w podejściu do dzieci, nastolatków, rodziny.

Chciałabym polecić jedną z najważniejszych książek tego autora – „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?”

Juul stawia wiele pytań i próbuje na nie odpowiedzieć:

Czy dziecko, które rodzi się, jest w pełnowartościowym człowiekiem?

Czy dobrze rozumiemy zachowania, intencje naszych dzieci?

Jak możemy wzmacniać poczucie własnej wartości u dziecka?

Autorowi bliska jest myśl, że dzieci są dużo bardziej kompetentne, niż myślimy i dlatego należy podchodzić do nich z szacunkiem, wsłuchując się w ich potrzeby.

Zdaniem Juula, dziecko jest w pełni istotą ludzką – jest wrażliwe, empatyczne, z umiejętnościami społecznymi. Oczywiście wymaga rozwoju i wsparcia osób dorosłych, którzy będą go traktować podmiotowo. Co ważne, dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców ale takich , którzy traktują swoje dziecko poważnie, szanując jego granice i wyraźnie zaznaczając własne. Takich, którzy wiedzą, że dziecko kocha swoich rodziców bezwarunkowo, niezależnie jak jest traktowane i dlatego potrzebuje odpowiedzialnej miłości ze strony rodziców, którzy są otwarci na niepowtarzalność swojego dziecka i nie stosują metod przemocowych aby „dobrze wychować dziecko”.

Według Jespera Juula dzieci posiadają wiele kompetencji, umiejętności. Jedną z nich jest zdolność do współpracy, chęć współdziałania z najbliższymi osobami, nawet kosztem samego siebie.

Autor z troską pisze też o dzieciach niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, których rozwój poczucia własnej wartości jest bardzo utrudniony, gdy często czują, że są ciężarem dla innych, gdy wielu rzeczy nie potrafią same zrobić i muszą prosić innych o pomoc, gdy opiekunowie traktują ich jak zadanie do wykonania, a nie jak w pełni wartościowe osoby.

Uważam, że ta książka może być inspirującą lekturą dla rodziców i opiekunów dzieci w różnym wieku, tych najmłodszych i tych nastoletnich, i ciekawym punktem wyjścia do rozmów między rodzicami – jak rozumiem swoją rolę we wspieraniu dziecka i w pomaganiu mu w różnych trudnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *